czwartek, 6 października 2011

Post z przepisem na błyskawiczne ciasto



Chyba każda gospodyni domowa ma w zanadrzu tajny przepis na proste i szybkie ciasto, które nie dość, że zawsze się udaje, to jeszcze pysznie smakuje. Dzisiejszy placek był jednym z dań na naszym pikniku. Pomysł na jedzeniową ucztę w terenie wpadł nam do głowy o 12, a o 13 już rozkładałyśmy się z kocem i prowiantem na łące, więc przepis na awaryjne ciasto był jak znalazł. :)



  
Moje ciasto można robić z dowolnymi owocami: rabarbarem, bananami, aronią, truskawkami, w zależności od naszej wyobraźni (i zasobów spiżarnianych). Jeżeli chcemy, żeby było zdrowiej, proponuję pół szklanki mąki zamienić na płatki czy otręby owsiane.

Ciasto z rabarbarem

Składniki:
  • 3 jajka
  • 1 szklanka cukru
  • 2 szklanki mąki
  • 1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 4 łyżki oleju
  • trochę mleka lub wody gazowanej
  • opcjonalnie: aromat, cukier wanilinowy

Miksujemy jaja z cukrem, po czym dodajemy resztę składników. Ciasto powinno być dość rzadkie, w konsystencji podobne do ciasta naleśnikowego.
Przelewamy masę do formy wyłożonej papierem do pieczenia bądź natłuszczonej i wysypanej bułką tartą. Moja forma ma wymiary 20x35 cm2. Na wierzchu układamy owoce, jeżeli są bardzo soczyste można je obtoczyć w kaszy mannie (zaabsorbuje nadmiar wydzielanego soku podczas pieczenia). Miałam za mało rabarbaru, więc dorzuciłam aronię, którą skrzętnie przechowuję w zamrażalniku.
Ciasto pieczemy w 180 stopniach przez 30-40 minut. Gotowe posypujemy cukrem pudrem lub dekorujemy rozpuszczoną czekoladą.
Prawda, że proste? A jakie jest smaczne polecam sprawdzić empirycznie :)




Rabarbar nie dość, że pysznie smakuje w cieście, to jeszcze jest prawdziwą bombą witaminową. Oprócz witamin z grupy B i witaminy C zawiera również magnez, potas, wapń, sód, żelazo oraz fosfor. Nie powinno się go jednak spożywać bez ograniczeń ze względu na zawartość kwasu szczawiowego, który jest niewskazany zwłaszcza w przypadku kamicy nerkowej, artretyzmu i chorób układu pokarmowego. O zdrowotnych zaletach aronii można by się długo rozpisywać. Jej korzystne działanie udowodniono naukowo. Aronia m.in. pomaga regulować ciśnienie tętnicze, zapobiega odkładaniu się cholesterolu i uszczelnia naczynia krwionośne. Co więcej aronia nie traci tych właściwości pod wpływem obróbki termicznej.



Piosenkę dedykuję mojej najlepszej na świecie Siostrze :*

1 komentarz:

  1. To ja, Twoja siostra.
    Po pierwsze - dziękuję za dedykację :*! Wzruszyłam się :)

    Po drugie - ciasto wygląda smakowicie.Jak wszystko, co przygotowujesz. Aż mię ślinka pociekła ;)

    OdpowiedzUsuń