Wiele osób uważa, że przygotowywanie pierogów zarezerwowane jest wyłącznie dla mistrzów kuchni. Uwielbiamy pierogi swoich babć, chętnie jadamy w pierogarniach, ale na samą myśl o tym, że mielibyśmy przygotować je samodzielnie, wpadamy w popłoch. Wydaje nam się, że trzeba przeznaczyć na to cały dzień: żmudne zagniatanie ciasta, przygotowywanie farszu, lepienie.. . Nic dziwnego, że w dzisiejszych zabieganych czasach niewiele osób się na to decyduje.
Sama przez długi czas myślałam dokładnie tak samo. Lepienie pierogów było zarezerwowane wyłącznie dla babci. Koniec i kropka. Myślałam tak aż do czasu, kiedy dwa lata temu przed świętami Bożego Narodzenia postanowiłam z tatą przygotować pierogi na Wigilię. Niespodziewanie dla wszystkich okazało się, że to wcale nie jest takie trudne, a pierogi przygotowane samodzielnie nie mogą równać się z żadnymi innymi, nawet tymi babcinymi. Od tego czasu robimy pierogi regularnie :)
Teraz kolej na Was. A więc do dzieła!
PIEROGI
Składniki na ciasto:
- 1 kg mąki
- 2 szkl. gorącej wody
- 1 jajko
- pół łyżeczki soli
Wysypujemy mąkę na stolnicę. Robimy dołek, do którego wlewamy wodę i wbijamy jajko oraz wsypujemy sól. Całość zagniatamy aż do uzyskania elastycznego ciasta. I już :)
Odrywamy kawałki ciasta, wałkujemy na cienkie placki, wycinamy kółka przy użyciu szklanki. Na środek każdego z nich nakładamy nieco farszu, składamy na pół i starannie zlepiamy brzegi, tak by nie rozkleiły się w czasie gotowania.
Farsz - tu możliwości jest całe mnóstwo, poniżej przedstawiam kilka moich ulubionych.
1) twaróg, gotowane ziemniaki, cebulka, wędzony boczek, sól i pieprz, czyli popularne pierogi ruskie
2) jagody i cukier
3) kapusta kiszona, cebula i smażone grzyby
4) szpinak i feta lub twaróg
5) twaróg, jajko i cukier
6) gotowane mięso z kurczaka, cebula, pieczarki
Nie podaję dokładnych proporcji, ilość przygotowywanego farszu zależy od tego, jak dużo ciasta przygotowaliśmy.
I jeszcze kilka wskazówek praktycznych:
1) ciasto z podanego przepisu zawsze się udaje, jest miękkie i pulchne, z powodzeniem można je mrozić. Jeśli w czasie wyrabiania za bardzo się klei, można dodać nieco mąki, ważne jednak, by nie było jej za dużo - inaczej pierogi będą twarde i gumowe.
2) pierogi najlepiej przygotowuje się w towarzystwie. Mimo wszystko ich przygotowanie jest nieco pracochłonne, dobrze jest więc mieć przynajmniej jedną osobę do pomocy. Taśmowa produkcja pierogów, w której jedna osoba wycina kółka, a druga nakłada farsz i skleja pierogi jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.
3) przygotowywanie małej ilości pierogów nie jest zbyt praktyczne. Po pierwsze znikają w błyskawicznym tempie, po drugie przygotowanie większej ilości wcale nie trwa dużo dłużej. Najlepiej więc przygotować ciasto z proporcji, które podałam. Otrzymamy ok. 120 pierogów, które można nadziewać różnymi farszami i po prostu zamrozić.
4) brzegi pierogów dociskam przy użyciu widelca, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać w tym celu specjalną maszynkę do pierogów lub wzorem naszych babć tworzyć wymyślne falbanki palcami.
5) pierogi wrzuca się do wrzącej, osolonej wody i gotuje ok. 5 minut. Można też gotować je nieco krócej, a następnie przysmażyć na złoto na patelni.
6) to jak podamy nasze pierogi zależy przede wszystkim od farszu. Ruskie smakują świetnie z przysmażoną cebulką, a pierogi z jagodami - ze śmietaną i cukrem.
Przepraszam za nieco przydługi post, ale pierogi to jedna z moich ulubionych potraw i mogłabym mówić o nich ( i jeść je!) w nieskończoność :)